Vis garsiau kalbama apie tai, jog daugėja lietuvių atidedančių vaikų gimimą – vieni nori pagyventi sau, kiti neįperka brangstančio būsto gausesnei šeimai, treti siekia uždirbti daugiau, kad turėtų iš ko auginti vaikus. Ekonomistai skaičiuoja – užauginti vaiką iki pilnametystės kainuoja nuo 50 iki 100 tūkst. eurų. Tokios sumos esą susidaro dėl to, kad gali prireikti auklės, privačios mokyklos, brangių stovyklų ir būrelių.
Jei gimstamumas nedidės, netrukus, anot specialistų, Lietuvoje liks 1,5 mln. gyventojų ir kasmet turėsime įsileisti po 15 tūkst. imigrantų.
Pasak opozicinės Lietuvos regionų partijos pirmininko Jono Pinskus, viešumoje pasirodanti tokio pobūdžio informacija siunčia kelis signalus.
„Tai, kad Lietuvos demografinė padėtis yra prasta ir linkusi prastėti, buvo žinoma jau seniai, tik kompleksinių šios problemos sprendimų aš taip ir neišvydau. Kai dabar skelbiama, kad gimstamumas mažėja, mano nuomone, valdžia leidžia suprasti, kad ir toliau nieko nedarys jo skatinimui, o darbo jėgos problemą spręs įsileisdama vis daugiau migrantų. Nesu sąmokslo teorijų šalininkas, bet tokį sprendimus priimančių asmenų elgesį esu linkęs sieti su bandymu galutinai nutautinti ar net sunaikinti Lietuvą“, – griežtai kirto politikas.
Tokias nesmagias prielaidas, pasak jo, grindžia ir daugiau veiksnių.
„Kiek kartų Lietuvos regionų partija mėgino atkreipti valdančiųjų dėmesį į regionines problemas ir augančią socialinę-ekonominę atskirtį, tiek kartų liko neišgirsta. Konservatorių-liberalų-laisviečių koalicija praėjusiais metais „sėkmingai“ neįsisavino 472 mln. eurų europinės paramos, tačiau sudarė sąlygas Lietuvos paštui ir Lietuvos geležinkeliams atleisti šimtus žmonių. Pateikėme pasiūlymą, kaip būtų galima pritraukti pinigų šalies kelių ir infrastruktūros remontui, tačiau jie nukeliavo į stalčių, nes svarbiau buvo naikinti šalies švietimo ir medicinos paslaugų teikimo tinklą. Regionuose trūksta ugniagesių-gelbėtojų ir policininkų, o konservatoriai su laisviečiais taško pinigus kitoniškumo paradams, „Michelin“ žvaigždutėms ir kitiems keistiems projektams. Pasisakėme už būstų politikos regionuose peržiūrėjimą ir palūkanų jaunoms šeimoms kompensavimą, valdantieji sumažino tam skirtas lėšas. Kriziniu laikotarpiu, sekdami Europos pavyzdžiu, kartu su Andriumi Palioniu raginome mažinti PVM maistui bei degalams. Deja, bankų, kuriems leidžiama su žmonėmis elgtis kaip norisi, klerkais apsistačiusi valdžia liko „kurčia“, – Vyriausybės „pasiekimus“ vardino J. Pinskus. – Todėl nereikia stebėtis, kad, esant tokiai situacijai, dalis žmonių emigruoja, o likę galvoja ne apie vaikus, bet kaip išgyventi patiems. Norint, kad situacija pradėtų keistis į gerą, būtina kryptinga šeimos instituto stiprinimo politika, apimanti visas gyvenimo sritis, pradedant infrastruktūros gerinimu ir baigiant bent jau būtiniausių paslaugų prieinamumu. Iš dabartinės Vyriausybės to nebesulauksime, bet viliuosi, jog šia kryptimi pasuks naujasis Seimas.“